Masz pytania? Zadzwoń!
wyceny@alumex.pl
(+48) 22 678 81 44

Przykłady wykorzystania aluminium w obiektach budowanych na świecie

Kategoria: Blog

Aluminium w budownictwie

Aluminium znajduje bardzo szerokie zastosowanie w budownictwie, głównie za sprawą swoich właściwości. Oprócz tego używane jest też w innych branżach, m.in. do produkcji maszyn, statków czy opakowań.

Budowlane konstrukcje z aluminium wyróżniają się odpornością na korozję, wytrzymałością oraz estetyką. Aluminium jako tworzywo jest doceniane głównie ze względu na dobrą plastyczność, małą gęstość i łatwość w obróbce. Bardzo często aluminium okazuje się znacznie lepszym materiałem niż powszechnie stosowana stal.

Aluminium we współczesnym budownictwie

Jedną z pierwszych konstrukcji aluminiowych był dach kościoła San Gioacchino w Rzymie stworzony ok. roku 1897. Pierwszy most z aluminium powstał najprawdopodobniej w Pittsburghu (USA) w 1933 roku. Współcześnie na świecie istnieje tylko kilkadziesiąt mostów wykonanych z tego materiału. Najczęściej konstrukcje tego rodzaju powstają w Ameryce Północnej, Skandynawii i północno-wschodniej Europie. W Polsce ciekawym przykładem konstrukcji aluminiowej może być np. palmiarnia Ogrodu Botanicznego w Krakowie.

Aluminium nieczęsto jest wykorzystywane do budowy mostów, jednak znacznie powszechniej stosuje się je do budowy kładek dla pieszych. Dzieje się tak oczywiście ze względów ekonomicznych. Zastosowanie aluminium przy budowie mostu byłoby zdecydowanie droższe niż użycie stali. Rzadko powstają mosty wykonane w całości z aluminium. Znacznie częściej wykorzystuje się ten materiał do tworzenia tylko niektórych elementów. Przykładowo, z aluminium powstają balustrady, profile, pręty i blachy. Ciekawostką są jednak aluminiowe przenośne mosty, które wykorzystuje się w wojsku.

Pierwszy most zwodzony z aluminium powstał w angielskim Sunderland w roku 1948. We Francji w mieście Groslee znajduje się wiszący most nad rzeką Rodan.

Aluminium stosowane jest w budownictwie nie tylko do tworzenia mostów. Przykładem innego zastosowania jest poszycie dachu na dworcu kolejowym w Melbourne w Australii. To piękna, monumentalna konstrukcja przypominająca morskie fale. Była możliwa do stworzenia, ponieważ aluminium jest tworzywem bardzo plastycznym i może przybierać oryginalne kształty, zachowując przy tym swoje właściwości nośne.