Masz pytania? Zadzwoń!
wyceny@alumex.pl
(+48) 22 678 81 44

Produkcja okien i stolarki aluminiowej

Kategoria: Blog

oszklony drapacz chmur

Produkcja stolarki aluminiowej różni się znacząco od produkcji okien PVC. Po pierwsze, inna jest technologia wykonania łączeń i materiał wykonania okien. Po drugie, zamówienia na stolarkę aluminiową są często nietypowe, zwłaszcza w przypadku fasad czy ogrodów zimowych. Różnice te wymagają wyposażenia zakładu produkującego okna aluminiowe w specjalistyczne maszyny, które oprócz dokładności i niezawodności, muszą być także uniwersalne.

W procesie produkcji, bardzo ważne jest przecinanie profili aluminiowych. Służą do tego specjalne piły. Przecinanie profili aluminiowych wymaga dużej dokładności, ponieważ nawet niewielkie błędy kąta i długości mogą powodować powstawanie szczeliny, której nie będzie można skorygować. Niedopuszczalne jest także uszkodzenie lakieru w czasie przecinania.

Ważnym etapem produkcji okien aluminiowych jest też obróbka końców profili. Konieczność tej obróbki zachodzi w dwóch przypadkach: w słupkach i profilach fasadowych. Najważniejszymi parametrami maszyn do tego typy prac są: maksymalne wymiary mocowanego profilu i wykonywanego wcięcia, zakres kątowy wcięć, sposób przestawiania kątów i głębokości wcięć oraz moc silników.

Kolejnym etapem jest wykonywanie otworów w profilach – można to robić przez wykrawanie na prasach oraz obróbkę skrawaniem (wiercenie, frezowanie). Gdy profile zostaną już odpowiednio obrobione, następuje proces ich łączenia. Służą do tego tzw. zaciskarki.

Trzeba pamiętać, że proces produkcji profili aluminiowych często przebiega w sposób nietypowy. Dlatego trudno jest w pełni zautomatyzować pracę zakładu produkującego okna aluminiowe. Potrzeba do tego również znacznie większej ilości maszyn niż w przypadku produkcji stolarki z PVC.