Masz pytania? Zadzwoń!
wyceny@alumex.pl
(+48) 22 678 81 44

Obróbka powierzchni aluminiowej

Kategoria: Blog

okna aluminiowe

Okna aluminiowe najczęściej wykończone są w specjalny sposób za pomocą lakierowania albo anodowania. Obie techniki nie tylko nadają aluminium ładny wygląd, ale także uodparniają je na działania promieniowania UV i korozji. Już czyste aluminium ma wysoką odporność na korozję, jednak dzięki zastosowaniu zaawansowanych technik obróbki powierzchni, możliwe jest zwiększenie trwałości aluminium oraz nadanie oknom nowoczesnego charakteru. Tymi technikami są lakierowanie proszkowe i anodowanie.

Lakierowanie proszkowe

To technika, która pozwala nadać oknom i profilom aluminiowym dowolny kolor. Przed malowaniem powierzchnia aluminium jest odtłuszczana i oczyszczana. Następnie, naelektryzowane cząsteczki farby proszkowej są napylane na profile przewodzące. Kolejnym krokiem jest wygrzanie aluminium w piecach, które sprawia, że jego cząsteczki stapiają się w jednolitą zwartą powłokę pokrywającą aluminium.

Anodowanie

To proces pokrywania powierzchni aluminiowych warstwą tlenku, która stanowi skuteczną barierę zabezpieczającą okna i profile aluminiowe przed utratą naturalnego wyglądu. Proces ten odbywa się w wannie chemicznej, gdzie dochodzi do sztucznego utleniania, które otwiera pory aluminium. Następnie, w kąpieli tlenkowej, profilom nadaje się kolor. Ostatnim etapem jest kąpiel parowa zamykająca pory aluminium.

Jaką technikę wybrać?

Anodowanie i lakierowanie ma podobne właściwości, różnią się jednak estetyką. Rzecz w tym, że podczas lakierowania na powierzchnię aluminium nakładana jest warstwa farby, natomiast w procesie anodowania zachowywana jest oryginalna struktura aluminium. Anodowanie zapewnia także aluminium dodatkową ochronę, dlatego doradza się jego stosowanie przed malowaniem proszkowym w środowisku agresywnym. Połączenie obu tych technik pozwala na zapewnienie długotrwałej ochrony okien i profili aluminiowych.