Masz pytania? Zadzwoń!
wyceny@alumex.pl
(+48) 22 678 81 44

Korzyści z zastosowania fasad aluminiowych

Kategoria: Blog

fasada aluminiowa

Elewacja to jeden z najważniejszych elementów każdego budynku. To ona decyduje o jego ostatecznym wyglądzie. Mogą być ozdobne i bardzo dekoracyjne, a obecnie coraz większym zainteresowaniem cieszą się fasady aluminiowe.

Specyfika fasad aluminiowych

W praktyce fasady aluminiowe nie są wykonane wyłącznie z metalowych elementów. Aluminium stanowi nośnik, oprawę dla szklanych tafli. Elewacje aluminiowe zaczęto stosować w latach 50. i 60. XX wieku w Europie Środkowo-wschodniej. Wykorzystywane były głównie w budynkach użyteczności publicznej. Wówczas jednak to rozwiązanie nie było aż tak popularne, jak współcześnie. W latach 90. XX wieku wraz z rozwojem nowoczesnych technik wytwarzania profili aluminiowych, które pozwalają łączyć wysokie walory użytkowe budynków z nowoczesnym designem architektonicznym fasad aluminiowych, odkryto na nowo ich urok i funkcjonalność.

Jakie są zalety fasad aluminiowych?

Aluminium to materiał, który cieszy się bardzo dużym uznaniem wśród architektów. Do głównych jego zalet możemy zaliczyć przede wszystkim lekkość, odporność na korozję, trwałość, estetykę oraz łatwość konserwacji. To właśnie między innymi te atuty zdecydowały o tym, że fasady aluminiowe są coraz częściej stosowane wraz z elementami szklanymi. Warto dodać również, że aluminium jest niezwykle plastycznym materiałem, zatem łatwo poddaje się obróbce i formowaniu, co bywa niezwykle przydatne na etapie produkcji poszczególnych elementów konstrukcyjnych.

W przypadku fasad aluminiowych przeznaczonych do zastosowania wraz z dużymi przeszkleniami bardzo ważny jest również dobór odpowiedniego rodzaju szkła. Musi być ono odporne na stłuczenia i ognioodporne. Zazwyczaj wykorzystywane jest więc szkło hartowane, float i klejone warstwowo.

Fasady aluminiowe są doceniane za funkcjonalność, wysoki standard użytkowy, a przede wszystkim za nowoczesny design.

Fasady aluminiowe cechują się wysoką estetyką oraz funkcjonalnością. Zachwycają również ich walory wizualne. Chociaż koszty montażu tego rodzaju elewacji nie należą do najniższych, to jednak korzyści z zastosowanie tego rozwiązania są nieporównywalne z żadnymi innymi.